Folklór a ľudové zvyky na svadbách - čepčenie 2

19 January 2019

Práve čítaš pokračovanie môjho blogu o čepčení nevesty. Ak si nestihla prvú časť, klikni TU

Chceš, aby ľudové vsuvky na tvojej veselke boli skutočne ECHT, ale presne nevieš o čom boli odobierka alebo čepčenie? Či už odpovieš áno alebo nie, aj tak môžeš čítať ďalej :) Práve pre teba, ľudovou kultúrou "nepoškvrneného" človeka, píšem tieto riadky.


B: Ako sa na čepčenie obliecť alebo POZOR NA KRÁTKE SUKNE!

Dnes nevesty ostávajú aj počas čepčenia v svadobných šatách a čepčice prinesú veniec/partu a čepiec/šatkucepcenie kysuce

Ak však máš chuť na polnočný bleskový prezlek, máš dve možnosti. Buď si nachystáš vlastný odev alebo si vieš kroj zapožičať (folklórne súbory, susedy, požičovne,...). No tu si musíš tiež dávať pozor. Stáva sa, že namiesto kroja požičiavajú skôr folklórne kostýmy (niečo, čo chce vyzerať ako kroj, ale nie je to kroj), ktoré nahrádzajú pôvodné kroje.  

Ak si chceš požičať skutočný kroj, jeho pravosť vieš ľahko overiť. Napríklad pohľadom :) Pozrieš sa a vidíš, či sú použité staré alebo nové materiály alebo skontroluješ dĺžku sukne. Áno, áno...aj ľudový odev zasiahla vlna skracovania sukní v 20. storočí (po vojne tetky začali skracovať jak dzivé), ale dĺžla sa na 99 % nikdy nedostala vyššie, ako pod kolená. Sukne nad kolená si dali vyrobiť súbory či požičovne a mali ich kedysi v obľube folklórne skupiny hlavne na východe Slovenska. Pevne verím, že ich to už prešlo,... no nedalo mi to nespomenúť, lebo to naozaj nevyzerá vkusne. A práve preto pripájam aj malý KVÍZ:

Heeej...na ktorej fotke je svadobný kroj?

Hmmm.......svadobný kroj je na fotkeeee....počkaj počkaaj....hmmm....VPRAVO!?...

svadobny kroj

BINGOOOO! Vidíš, máš to v oku. Tradičný ľudový odev VPRAVO má korene v Habure, no každá obec má kroj iný-špecifický, osobitý pre danú oblasť. 

Len som chcela poukázať na to, že kostým a kroj je rozdiel.... ak si teda praješ mať na čepčení oblečený echtovný originálny kroj, tak sa nenechaj pomýliť a neplať za požičanie niečoho iného. 

Na fotke vľavo nie je kroj, ale niekto to tak v pohode nazve (a keď sa naň tak pozerám, v hlave mi idú riadne príbehy, na čo by sa dal ten kostým využiť :D)**

Rada na záver a nad zlato.

Dokonca tri! Dozvie sa ich len tá, ktorá sa dočítala až sem...alebo sa prescrolovala, ha!

1, Nechaj si poradiť od známych, ktorí majú skúsenosť s čepčením a máte podobný vkus.

2, Ak si zažila čepčenie, ktoré sa ti naozaj páčilo na inej svadbe, hneď si pýtaj kontakt. Prípadne povedz že máš záujem o také isté (lebo niektoré skupiny majú dokonca viac verzií) a vyřešeno. Príslovie radšej raz vidieť ako 100krát počuť tu platí 1000násobne.

3, Ak budeš zúfala, napíš mi. Som nadšencom tradičnej ľudovej kultúry a poznám kvalitné čepčice zo západu, stredu aj z východu Slovenska.

Ak sa chceš o svadobných zvykoch dozvedieť viac alebo si len-tak rozšíriť obzory, odporúčam ti knihu TRADÍCIE NA SLOVENSKU. Zároveň v nej uvidíš aj moje fotky :). Alebo si zadováž inú peknú knihu o tradíciách. Prípadne ti možno stačí ísť k babči na kávu či čaj z ginka biloba a tá si určite rada zaspomína na časy, keď tieto obrady, akty a symboly boli ešte bežnou súčasťou života.

Vieš prečo býva počas čepčenia prítmie? Zisti viac TU


** zdroj fotky s červeným kostýmom: www.lafiaba.sk

Top