Folklór a ľudové zvyky na svadbách - čepčenie 3

24 January 2019

Paráda, prepracovala si sa až do tretej časti môjho pojednania o trende čepčenia na svadbách. Ak si si nestihla prečítať ČASŤ 1 a ČASŤ 2, nehanbi sa a poď do toho :)

Chceš, aby ľudové vsuvky na tvojej veselke boli skutočne ECHT, ale presne nevieš o čom boli odobierka alebo čepčenie? Či už odpovieš áno alebo nie, aj tak môžeš čítať ďalej :) Práve pre teba, ľudovou kultúrou "nepoškvrneného" človeka, píšem tieto riadky.

C: Prečo sa počas čepčenia zhasína svetlo

Svetlo je stiahnuté na minimum, ženy pri zapálených sviečkach vedú nevestu do sály, začína sa čepčenie... . Tu sa opäť vraciame k symbolike. Ako som už písala v PRVEJ ČASTI, tento svadobný obrad sa dial v komore. Boli tam len vybrané ženy, ktoré čepčili nevestu a prvý družba, ktorý neveste snímal veniec z hlavy. Dnes sa folklórne skupiny snažia navodiť niekdajšiu intímnu atmosféru prítmím a zapálenými sviečkami. Práve v tomto momente sa z času na čas strhne boj!....Len sa neboj, žiadne násilie ..... boj kamera/foto techniky s tvorcami vrcholného programu večera - čepčicami.

Takto, minimum svetla je pre kameramana či fotografa takmer pohroma. "Takmer" píšem preto, lebo vždy sa s tým dá niečo robiť. "Pohroma" píšem preto, lebo sa majiteľ techniky niekedy tmy zľakne, z toľkého stresu sa nezdrží, rozsvieti a BUM! Je po atmosfére. A to je pohroma - lebo aj zábery budú potom bez atmosféry. 

Pre lepšie pochopenie môžeme túto kultúrnu vsuvku prirovnať divadelnému predstaveniu. Počas dramatickej scény - keď Rómeo stojí v šere pod balkónom a čaká na Júliu, nikto v sále nerozsvieti kvôli tomu, že si ho chce lepšie natočiť alebo vyfotografovať, však pravda, či? :)

AKO PREDÍSŤ NARUŠENIU ATMOSFÉRY

- pred čepčením skontaktuješ hlavnú čepčicu s kameramanom a fotografom. Oni sa najlepšie dohodnú, ako to bude všetkým trom stranám vyhovovať. Aby bol aj záber dobrý, aj emócia celá.

- často sa stáva, že podaktorý z hostí si chce tiež urobiť snímok či video. Strčí smartfón pred tvár nevesty, trošku sa prikrčí, reku aby nezavadzal... a už asi tušíš, na čo sa budú ostatní hostia najbližších pár chvíľ pozerať. Takže, ak máš proaktívnu rodinu, usmerni ju, že fotky aj video raz určite dostanú :)

- stáva sa, že spoločensky unavenejší hostia sa počas čepčenia bavia. Tu nemám špeciálnu radu, lebo pripitému sa ťažko vysvetľuje, aby na seba chvíľu neupozorňoval....tak skrátka, s týmto počítaj, že nejaký šum v publiku môže nastať. 

Ako vyzerajú svadobné fotografie z čepčenia 

Ako z rockového koncertu predsa! :) Pre nedostatok svetla majú šum (vyzerá to, ako by bola fotka posypaná krupicou), ale zato krásnu atmosféru:

čepčenieB&M-(910-of-977).jpgD&S_864.jpgcepcenie zvolenska slatinadusana stecova cepcenie zvolenska slatinadusana stecova cepcenie
cepcenie-bratislava-raca-nemecky-kulturny-domcepcenie bratislava raca nemecky kulturny domcepcenie kursalon piestanycepcenie kursalon piestany

Top