Folklór a ľudové zvyky na svadbách - čepčenie 1

18 January 2019

Folklórny boom, ktorý posledné roky zažívame, prenikol aj na svadobné obrady či hostiny. Ľudová výzdoba, kroje či zvyky už nie sú len výsadou svadieb folkloristov*. Echtovnú svadobnú veselicu si v súčasnosti radi pripravia aj snúbenci, ktorí s ľudovým umením doteraz neprišli výrazne do kontaktu.

Chceš, aby ľudové vsuvky na tvojej veselke boli skutočne ECHT, ale presne nevieš o čom boli odobierka alebo čepčenie? Či už odpovieš áno alebo nie, aj tak môžeš čítať ďalej :) Práve pre teba, ľudovou kultúrou "nepoškvrneného" človeka, píšem tieto riadky.


Čepčenie včera a dnes.

To by som nebola ja, kebyže nezačneme od konca (aj dennú tlač čítam od poslednej strany po prvú, možno to je diagnóza ľavákov, neviem). Čepčenie je totiž vrcholnou obyčajou svadby.

Čepčenie je v súčasnosti zaužívaný pojem, no v jednotlivých slovenských oblastiach mal aj iné názvy ako zavijanka, predaj nevesty, a pod.

ČO TO ČEPČENIE VLASTNE JE

Čepčenie je starodávny obrad, kedy sa z dievky symbolicky, uviazaním čepca na hlave, stala žena. Kedysi to bola veľmi intímna záležitosť, ktorá sa vôbec neodohrávala pred zrakmi svadobných hostí. Dnes je to akt signalizujúci koniec svadobných oficialít. Babka-dedko-deti domov a začína párty hard

svadobna party vcera a dnes

V minulosti nevestu čepčili výhradne vydaté ženy, ktoré mladú ženu prijímali medzi seba. Dnes túto funkciu zastávajú najmä členky folklórnej skupiny bez rozdielu stavu. 

Čepčenie prebiehalo až po svadobnej noci, kedy už dievka mala skutočný dôvod sňať veniec, ako symbol panenstva, a to tie milšie manželské povinnosti si odteraz zastávať. 

Čepiec bol práve symbolom vydatej ženy. Dnes sa často namiesto čepca, a najmä kvôli zachovaniu nevestinho účesu, používa šatka.


AKO SI NÁJSŤ SKUTOČNE KVALITNÉ "ČEPČICE"(tak sa medzi sebou slangovo volajú)

Zavolať do najbližšieho súboru a objednať si čepčenie nemusí byť vždy tá najlepšia voľba. Ak ti záleží na tom, aby čepčenie bolo vkusným a pekným emocionálnym (slzičky a tak) zážitkom pre teba aj pre hostí, chce to trochu prieskumu. Dnes je zž čepčíc dosť a majú vytvorené fanpages, webstránky, kadečo. Konkurencia je veľká, ale ako nájsť to pravé orechové? Tu je pár hintov, podľa ktorých zistíš, či pri objednaní čepčenia rozprávaš s kompetentnou osobou alebo...  :)

A: ODčepčenie neexistuje. Buď idú nevestu ZAčepčiť, ZAčepiť, ZAviť alebo nič.

Dooobre, sme v momente, kedy si sa rozhodla pre určitú čepčiacu skupinu, nazvime ju "skupina Čé". Máš číslo na vedúcu skupiny, skúsiš ho vytočiť (tetu nemusíš), hlavná čepčica - manažérka dvíha a ty sa pýtaš: "Bozkávam, vtedy a vtedy chcem čepčenie", manažérka potvrdí, že skupina Čé má vtedy a vtedy voľno. Ty sa ďalej pýtaš ako to prebieha. Manažérka spustí siahodlhý monológ ...A JE TO TU! Teraz je ten správny čas dobre nastražiť uši. Ak hlas na druhej strane telefónu aspoň raz spomenie slovo ODčepčiť, môžeš tušiť, že vedúca skupiny Čé asi nemá veľa informácii o tradičnom čepčení (alebo to berie fakt že povrchne). A preto!  Neváhaj ani sekundu, buď sa pekne poďakuj, že si to ešte premyslíš, alebo! Alebo jej daj druhú šancu a pýtaj sa na podrobnosti:

  • ·         ako to bude celé vyzerať,
  • ·         aké piesne budú spievať,
  • ·         koľko ich príde,
  • ·         koľko to asi bude trvať,
  • ·         či ti môže poslať video, alebo kde si ich čepčenie môžeš pozrieť... .   

Takto, vkus neoklameš a každý ho máme iný, veď sme predsa každý jeden originál. Niekomu sa môžu páčiť lokálne-menej známe piesne, niekto chce počuť aj nejakú tú známejšiu melódiu. No pokiaľ nechceš mať na svadbe čepčererepče v štýle Jožka Černý, že ti budú spievať za ušami songy ako "za tu horuuuu, za vysokuuu" a ďalšie táhlice či iný folkpopgýč, rozhodne si daj záležať na zodpovedaní hore uvedených otázok.

Chceš pokračovať v čítaní? Klikni SEM


* členovia folklórnych súborov či nadšenci tradičnej ľudovej kultúry

Top