2# Fialka voňaná

1 April 2017

Ak miluješ luxusné vône, prídeš si na svoje. Fialka, alebo ľudovo violka je síce drobný kvietok, no s unikátnou vôňou, ktorej neodolali ani starovekí Rimania či Gréci a dokonca ju zasvätili ich bohyniam lásky - Venuši a Afrodite.

fialka_vonava_1

Fialka je jednou z našich najstarších liečivých bylín. Zároveň patrí k rastlinám obsahujúcim vzácny éterický olej, z ktorého sa vyrábajú drahé, ale za to kvalitne voňajúce parfumy. Vždy, keď si privoniam k violke, napadajú mi slová Coco Chanel "žena, ktorá nenosí parfum, nemá budúcnosť". Čo myslíte, mala pravdu? :) Poďme sa pozrieť aké vlastnosti má fialka: 

Výskyt: trávy, húštiny, lúky, na okrajoch lesov - všade tam, kde je tieň a trochu vlhko

Doba zberu: marec - apríl

Zber: zbierame krásne rozkvitnuté fialové kvety, ktoré opatrne rozprestrieme na papier a sušíme v tieni, aby si fialky zachovali svoju nádhernú farbu a vôňu. Taktiež sa zbiera aj list a na jeseň koreň.

Účinky: užívame ju vnútorne aj zvonka. Vďaka slizovým látkam je fialkový čaj dobrým liekom proti kašľu, na rozpúšťanie hlienov a ako kloktadlo na liečenie zápalov v krku. Čaj zo sušených kvetov je výborný proti bolestiam hlavy (recept nižšie!), fialková tinktúra pomáha pri reumatických ťažkostiach a rozmačkané čerstvé listy fialky sa prikladajú na opuchy. Čistí krv a pomáha aj pri chorobách močových ciest.

Odporúčanie: nemá nepriaznivé účinky, avšak pri predávkovaní (v silnejšej koncentrácii) fialkový čaj vyvoláva vracanie.

Pripájam fotky z prvého zberu tejto bylinkárskej sezóny. Na zber fialiek si nechajte dostatok času a naplno si vychutnajte ich prekrásnu vôňu a jemnosť. 

fialka_vonava_les

fialka_vonava_dlan


fialka_vonava_zber

Fialkový čaj proti bolesti hlavy:

15 g kvetov fialky zalejeme 1/4 l vriacej vody, nacháme lúhovať 10 minút, precedíme. 

fialka_vonava_caj_1

fialka_vonava_kvet

fialka_vonava_caj

Fialkový sirup

50g sušených kvetov sparíme v 1/4 l vody. Precedíme, pridáme cukor a varíme do mierneho zhustnutia. Užívame 1 PL 3x denne

 


[TIP]

Chcete byť pravidelne informovaní o novinkách na tomto blogu? Odoberajte môj newsletter. Stačí zadať svoju aktuálnu e-mailovú adresu do okna, ktoré nájdete úplne dole. 


Top