#1 Medvedí cesnak

25 March 2017

Rozoznávať a zbierať bylinky ma naučila moja mama. Naučila ma aj to, že nám príroda každý rok pripraví jedinečnú a neopakovateľnú bylinkársku sezónu, vďaka ktorej môžeme bližšie pozorovať to, ako sa mení svet okolo nás. Ako vzácne byliny dokážu rýchlo vymiznúť a naopak, ako sa iné rastlinky vedia objaviť na mieste, kde predtým vôbec nerástli. Vidíme, ako sa vracajú raky do horských potokov, ale aj ako sa kopia odpadky v lesoch, lebo podaktorých zabudli doma naučiť ohľaduplnosti k svojmu okoliu. No dosť bolo rečí, ide sa na bylinky! Ako prvú vám mám tú česť predstaviť silnú bylinu so silným názvom a ešte silnejšou vôňou... Medvedí cesnak, kráľ lužných lesov.

  • Výskyt: darí sa mu v tieni pri riekach a v lesoch, kde je vlhká pôda - napr. v lužných lesoch vždy vytvorí nekonečne voňavý zelený koberec

  • Doba zberu: marec-apríl

  • Zber: zbierajú sa najmä listy v čase pred kvitnutím kvetu, lebo vtedy je v nich skoncentrovaných najviac živín. Aby sa rastlinka zachovala, odporúčam odtrhnúť vždy len jeden z dvoch lístkov, ktoré má cibuľka medvedieho cesnaku.

  • Účinky: znižuje resp. vyrovnáva krvný tlak, dezinfikuje dýchaciu sústavu, zvyšuje obranyschopnosť organizmu, ktorý po zime potrebuje reštart

  • Odporúčania: jesť čerstvý len tak s chlebíkom a bryndzou, je vynikajúci v šalátoch a tiež viete z neho uvariť chutnú jarnú polievku (recept nižšie). Robí sa z neho pesto alebo tinktúra vhodná pre ľudí s vysokým krvným tlakom. Medvedí cesnak je dobré skôr zamraziť, než sušiť. Ale aj tak má najviac účinkov, keď je čerstvý, preto odporúčam pravidelné jarné prechádzky, počas ktorých si vždy nazbierate za hrsť čerstvej byliny :)

Pripájam fotografie z prechádzky medzi cesnakmi - idem si z nich idem uvariť fajnú jarnú polievku. Ak máte aj vy podobné chúťky, recept nájdete na konci tohto blogu.

medvedi_cesnak_1.jpg

Medvedí cesnak práve vykukol spod listia. Však je nádherný :) Za chvíľu sa ním zazelená celý les.

medvedi_cesnak_2.jpg

medvedi_cesnak_3.jpg

Na cesnaku si radi pochutnajú aj slimáky (a na nich si zasa radi pochutnajú Francúzi). Viete o tom, že taký pečený slimák či žaba boli klasické dobroty aj našich predkov? Ešte v 50-tych rokoch 20. storočia si na nich bežne pochutnávala mladá slovač pri pasení domácej hydiny či dobytka.

medvedi_cesnak_5.jpg

Bylinky odporúčam zbierať do papierových sáčkov alebo plátených tašiek. V igelitových by sa vám zbytočne zaparili a znehodnotili.


[RECEPT ] 

JARNÁ POLIEVKA S MEDVEDÍM CESNAKOM - 4 osoby - cca 30 min. - náročnosť nízka

Prísady:

  • 1 väčší petržlen,
  • 3 stredne veľké mrkvy,
  • 5 zemiakov.
Prísady očistíme, nakrájame na kolieska a uvaríme v 2,5 l vody. Následne osolíme, prídáme podľa chuti čerstvú alebo sušenú šalviu, oregáno, bazalku a čierne korenie. Hrniec odstavíme zo sporáka a na záver pridáme za hrsť listov medvedieho cesnaku. Rozmixujeme ponorným mixérom a môžeme stolovať :)


polievka_medvedi_cesnak

polievka_medvedi_cesnak_1

polievka_medvedi_cesnak_2

polievka_medvedi_cesnak_3


[TIP]

Mnoho ľudí sa bojí, že si medvedí cesnak zmýli s jedovatou konvalinkou alebo jesienkou. Ale verte mi, cesnaková aróma nedovolí žiadne omyly. Porovnajte si ich listy - jedna cibuľka medvedieho cesnaku má 2 listy, ktoré rastú z cibuľky samostatne...a voňajú ako klasický kuchynský cesnak :) 

porovnanie_konvalinka_medvedi_cesnak

konvalinka_medvedi_cesnak_porovnanie

Chcete byť pravidelne informovaní o novinkách na tomto blogu? Odoberajte môj newsletter. Stačí, ak do okna, ktoré nájdete úplne dole, zadáte svoju aktuálnu e-mailovú adresu. 

Top